Biblioteka

Świąteczna opowieść

Czytaj więcej...Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej.  Z okazji Świąt polecam Wam zatem „Opowieść wigilijną.”

 

Czytaj więcej...

Książkowe retro skarby

Czytaj więcej...Jesień, jak mówią niektórzy sprzyja wspomnieniom, dlatego kontynuując serię literackich retro skarbów,  śmiało mogę polecić trylogię indiańską „Złoto gór czarnych”, na którą składają się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Udziałem czytelnika stają się jego liczne przygody: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej siostry.

Czytaj więcej...

Jesień w literaturze

Czytaj więcej...Długie, ciemne i chłodne wieczory to idealny czas na dobrą lekturę. Najlepsze książki na jesień to fascynująca i wciągająca literatura, która umili najbardziej nawet nieprzyjazny dzień. Czym warto uraczyć się w tym sezonie?

 

Czytaj więcej...

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

Czytaj więcej...Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie i zwykle odbywa się w ostatnim tygodniu września i zwraca uwagę na obecne i historyczne próby cenzurowania książek  w bibliotekach i szkołach. Skupia całą społeczność książkową - bibliotekarzy, księgarzy, wydawców,  dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju - we wspólnym poparciu dla wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, którzy uważają  za niekonwencjonalne lub niepopularne.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA PAŹDZIERNIKA

Czytaj więcej...JESIENNA MIŁOŚĆ

 Nicholas Sparks

 

Rok 1958. Landon Carter rozpoczyna naukę w ostatniej klasie szkoły średniej w Beaufort. Wraz z nim do liceum uczęszcza dziewczyna inna niż wszystkie, Jamie Sullivan, która nie rozstaje się z Biblią, z nikim się nie przyjaźni, a cały czas poświęca opiece nad owdowiałym ojcem.

Czytaj więcej...

PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Czytaj więcej...CZYLI IMIENINY BIBLIOTEKI

            W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA MARCA

Czytaj więcej...LABIRYNT

Kate Mosse

„Labirynt” to opowieść o odwadze, zdradzie i przeznaczeniu , rozgrywająca się w średniowiecznej i współczesnej Langwedocji.

Lipiec 1209: Alais, 17-letnia mieszkanka Carcassonne, otrzymuje od ojca jedną z trzech ksiąg, w których zawarty jest sekret Świętego Graala. Chociaż dziewczyna nie potrafi zrozumieć słów i symboli ukrytych w manuskrypcie, czuje, że jej przeznaczeniem jest ochrona księgi.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca PAŹDZIERNIKA

Czytaj więcej...LEONARDO PATRIGNANI

 WSZECHŚWIATY

-PAMIĘĆ-

- CZYM BYŁA PAMIĘĆ?

- MOŻE WIECZNĄ MŁODOŚCIĄ UMYSŁU ALBO ZWYKŁĄ OTCHŁANIĄ, BEZCZASOWYM SCHRONIENIEM.

- CZY MOŻEMY KIEDYŚ TAM WRÓCIĆ?

Styczniowe czytanie

W tym roku zima nie chce odpuścić, a zapomniany przez kilka ostatnich lat widok śniegu za oknem stwarza wyjątkową atmosferę. Fotel, koc, parująca herbata i wciągająca książka są zestawem idealnym na styczniowe i lutowe wieczory. Oto 2 tytuły, które nie zawiodą!

Czytaj więcej...New Bremen w stanie Minnesota, rok 1961. Okres niewinności i nadziei dla kraju pod wodzą nowego, młodego prezydenta. Jednak dla trzynastoletniego Franka Druma, syna pastora, było to ponure lato, w czasie którego śmierć często odwiedzała miasto. Kiedy tragedia uderza w rodzinę Drumów, Frank musi przestać zamartwiać się sprawami typowymi dla nastolatka i odnaleźć się w świecie dorosłych. Świecie, który jest przepełniony sekretami, kłamstwami i niewyjaśnionymi okolicznościami.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA WRZEŚNIA

Czytaj więcej...Cierpkość wiśni

 

Izabela Sowa

 

     Pisząc Cierpkość wiśni, chciałam przedstawić trudny proces wyfruwania z rodzinnego gniazda. Bohaterowie mają już za sobą próbne loty na sąsiednie drzewa. Pora odlecieć naprawdę i, być może, na zawsze, co nie wszyscy przyjmują z entuzjazmem. Wielu ze zdumieniem odkrywa, że szukanie własnej gałęzi wcale nie jest takie przyjemne, a nowa dziupla – dużo mniej wygodna niż stary pokój. Tęsknią za porzuconym gniazdem, szukając jego namiastek. Szybko przekonują się jednak, że najlepiej poszukać prawdziwej przyjaźni.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca CZERWCA „Tego lata stałam się piękna” Jenny Han

Czytaj więcej...Belly liczy czas w porach roku. Wszystko, co niezwykłe i magiczne, przytrafia się jej między czerwcem a sierpniem. Zimą dziewczyna odlicza tygodnie dzielące ją od lata, od domku przy plaży, Susanny i – co najważniejsze – od Justina i Conrada. Poznała ich dawno temu. Najpierw traktowała jak braci, a potem pokochała jak chłopaków. Tego lata, tego pięknego i koszmarnego lata, wszystko zaczyna się zmieniać.

Czytaj więcej...

X Narodowe Czytanie w naszej szkole

Czytaj więcej...W piątek 10 grudnia odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.

Czytaj więcej...

„KSIĄŻKA NA WAKACJE”

KONKURS NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ

Czytaj więcej... Wystarczy napisać recenzję ulubionej książki i podpisaną pracę złożyć w naszej bibliotece do dnia 8 czerwca 2018 r. oraz wysłać ją e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Zyskać można nagrodę i sławę wybitnego recenzenta.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA MAJA

Czytaj więcej...„Znów nadejdzie świt”

ANNA J. SZEPIELAK

Elwira zawsze twierdziła, że w przeszłości jej chłopskiej rodziny nie kryją się żadne tajemnice i skandale. Nigdy więc nie słuchała uważnie licznych opowieści prababci Basi. Radosna i żywiołowa, otoczona przyjaciółmi kobieta woli żyć teraźniejszością w spokojnym miasteczku nad Czarnym Potokiem.

Czytaj więcej...

„Wielkanoc z książką” KSIĄŻKA MIESIĄCA KWIETNIA

Czytaj więcej...O tym, że życie musi zatriumfować nad śmiercią próbuje nas przekonać czas wielkanocny. Warto w tym okresie poświęcić chwilę na zadumę nad tajemnicą życia i śmierci, beznadziei i wielkiego sensu. Dzięki Wielkanocy wierzymy, że miłości nie da się niczym pokonać.

Do takich głębszych refleksji chcemy zachęcić polecając naszym Czytelnikom książkę miesiąca kwietnia.

Czytaj więcej...

Ekologiczny październik w bibliotece

Czytaj więcej...Październik jest miesiącem, w którym obchodzimy wiele świąt i wydarzeń związanych z ekologią. Nasza szkolna biblioteka włączyła się w tę akcję między innymi poprzez wykonanie gazetki ściennej, pod hasłem „Ekologiczny październik w bibliotece” oraz prezentację prenumerowanych przez bibliotekę przyrodniczych czasopism, takich jak Aura, Przyroda polska oraz poprzez udostępnienie czytelnikom książek o tematyce ekologicznej.

Czytaj więcej...

REGULAMIN KONKURSU BIBLIOTECZNEGO NA KARTKĘ/LAURKĘ WRAZ Z CYTATEM I ŻYCZENIAMI Z OKAZJI DNIA KOBIET

CELE KONKURSU:

- mobilizowanie uczniów do pracy twórczej i mobilizowanie uczniów do pracy

- rozwijanie zdolności plastycznych młodzieży oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze,

- rozwijanie wrażliwości na słowo pisane,

- zwrócenie uwagi na ideę obchodzonego 8 marca Dnia Kobiet,

- korzystanie podczas wyboru cytatu z pozycji książkowych Biblioteki szkolnej.

Czytaj więcej...

Październikowe ciekawostki z kalendarza bibliotekarza

Czytaj więcej...1 – 31 października Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021
1 października Światowy Dzień Uśmiechu
2 października 77. Rocznica Powstania Warszawskiego
2 października Dzień Anioła Stróża
3 października Wisława Szymborska – 25. Rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla
5 października Mikołaj Rej – 452. rocznica śmierci

9 października Czesław Miłosz – 41. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla
9 października Tadeusz Różewicz – 100. rocznica urodzin
12 października Dzień Bezpiecznego Komputera
14 października Dzień Nauczyciela
16 października Dzień Papieża Jana Pawła II 20 października Dzień Krajobrazu 22 października Dzień Praw Rodziny 25 października Dzień Młodzieży PCK 29 października Zbigniew Herbert – 97. rocznica urodzin

KSIĄŻKA MIESIĄCA STYCZNIA

Czytaj więcej...niewidzialne DZIEWCZĘTA

Sarah Thebarge

Mistrzowskie sprzężenie wątków autobiograficznych autorki, która dowiaduje się o nowotworze piersi, z historią starającej się o azyl Somalijki, matki pięciu córek.

Opowieść Sarah Thebarge pulsuje życiem, w wielu miejscach poraża bólem ogołocenia i rozczarowania.

Czytaj więcej...

NARODOWE CZYTANIEW ZSZ IM. MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE W PUSTKOWIE OSIEDLU

Czytaj więcej... Dnia 15 grudnia 2017 roku odbyło się Narodowe Czytanie z udziałem Dyrektora Sławomira Słysia oraz uczniów naszej szkoły. W tym roku w drodze głosowania to właśnie Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury. W rolę bohaterów arcydramatu weszli następujący uczniowie: Gabriela Sąsiadek, Jolanta Piękoś, Konrad Drapalski, Anna Kuczkowska, Wiktor Sabaj, Wiktoria Kurcz, Monika Rogowska, Julia Kędzierska.

Czytaj więcej...

„Święta z książką”

Upragnione Święta Bożego Narodzenia nadchodzą już wielkimi krokami. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, w którym spełniają się marzenia, a chwile spędzone z rodziną i bliskimi na długo pozostają w naszych sercach. Aby w pełni poczuć magię Świąt w ten cudowny, zimowy czas, otulmy się książką, którą poleca nasza szkolna biblioteka.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA GRUDNIA

Czytaj więcej...Mój Adam

Ewa Nowak

Na początku roku akademickiego Ewa poznaje Artura, z którym szybko zaczyna ją łączyć bardzo intensywna relacja. Beata dostaje propozycję chodzenia od Norberta. Dziewczyna nie jest nim zainteresowana, nie wie jednak, jak odmówić, nie raniąc chłopaka.

"Mój Adam" to zbiór opowiadań, których bohaterami są postaci znane z innych powieści Ewy Nowak z serii miętowej.

„Zima z książką”

Czytaj więcej...Zima to najbardziej tajemnicza i nostalgiczna pora roku. Takie też są książki polecane przez naszą szkolną bibliotekę z cyklu „Zima z książką”.

Aby podkreślić ten magiczny, uśpiony czas na długie, zimowe i mroźne wieczory, polecamy dwie najpiękniejsze powieści o miłości.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA LISTOPADA

Czytaj więcej...Zakochany duch

Tamsyn Murray

Skye nie jest zwykłą nastolatką. Potrafi porozumiewać się z duchami i jako medium pomaga im przejść na drugą stronę. Randkowanie z duchem to kiepski pomysł, ale prawdziwe problemy zaczynają się, gdy Owen, zauroczony Skye postanawia zostać w świecie żywych. W dodatku względy dziewczyny próbuje odzyskać jej były chłopak, Nico, należący do starożytnego stowarzyszenia Salomonarian. Czy Owen znajdzie sposób, aby zostać przy ukochanej? I kogo wybierze Skye?

KSIĄŻKA MIESIĄCA PAŹDZIERNIKA Tylko nie Impreza Ida Pierelotkin

Czytaj więcej...Irmina nie należy do osób śmiałych, przebojowych i wygadanych. Już odpowiedź na lekcji matematyki przyprawia ją o nerwowy skurcz żołądka, a rozmowa z przystojnym chłopakiem odbiera jej zdolność logicznego myślenia. Zwrócić na siebie uwagę genialnego gwiazdora szkolnego kółka teatralnego? Niewykonalne! Inne zdanie na ten temat mają jej przyjaciółki: bezczelna i sprytna Gośka, oraz Fretka, która nie zaprząta sobie głowy problemem „co ludzie powiedzą”.

Czytaj więcej...

Październik z książką

Na chłodne, październikowo – jesienne dni nasza szkolna biblioteka proponuje następujące pozycje książkowe.

Czytaj więcej...Ciepła opowieść o kobiecie, której przeszłość zgotowała najwspanialszą niespodziankę - pomogła odnaleźć własne miejsce na ziemi. To historia, o której pomyślisz: chciałabym, żeby była moja. Kwilące niemowlę, ukryte pod biurkiem pewnego tragicznego dnia podczas powstania warszawskiego, zamknięty na cztery spusty sejf, przez czterdzieści lat strzegący powierzonej mu tajemnicy, otoczony sosnami stary dwór nad jeziorem, czekający cierpliwie na swoją właścicielkę. Przeszłość i teraźniejszość splatają się tu chwilami w dramatyczną, a chwilami pełną humoru opowieść pokazującą, że los potrafi się do nas uśmiechnąć nawet wówczas, gdy zupełnie tego nie oczekujemy.

Czytaj więcej...

Jesień z książką

Jeszcze pachnie latem i grzejące słońce przypomina wakacyjne przygody, a jednak nieco chłodniejsze dni sygnalizują, że nadeszła jesień. W związku z tym biblioteka szkolna ZSZ w Pustkowie Osiedlu poleca wszystkim Czytelnikom kolejny czytelniczy cykl „Jesień z książką”. Na jesienne popołudnia z książką przy kominku polecamy Marię Ulatowską z jej „Sosnowym dziedzictwem” i „Pensjonatem Sosnówką” - rodzinną opowieść z tajemnicą w tle, w której losy dziadków, tych prawdziwych i tych przyszywanych, wywierają ogromny wpływ na życie 30-letniej Anki.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA WRZEŚNIA

Single

Meredith Goldstein

Czytaj więcej...

Komiczna i przenikliwa powieść obyczajowa o grupie trzydziestolatków, dawnych przyjaciół z nowojorskiego collegeu, którzy spotykają się po kilku latach na weselu jednej z koleżanek.

Większość singli się zna (a nawet ze sobą romansowała!), ale jest też dwóch obcych – i nie wiadomo, jak się zachowają.

Czytaj więcej...

Jesień z książką

Czytaj więcej...Jesień to pora roku sprzyjająca czytaniu książek. Coraz krótsze dni zachęcają, by zaszyć się w ciepłym domu ze świetną lekturą. Idealne książki na jesienne wieczory zapewnią nam dobry nastrój bez względu na aurę, a z właściwą lekturą każdy moment będzie wyjątkowy.

Dzięki książkom poprawimy sobie humor, przeżyjemy zaskakujące wydarzenia i niezapomniane chwile. Wystarczy wybrać jedną z proponowanych pozycji i zacząć jesienno - czytelniczą przygodę życia.

Czytaj więcej...

„Pamiętnik z kwarantanny”

Czytaj więcej...W różnych mediach poświęca się dużo czasu na dyskusje o problemach dorosłych, jak znosili ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią, jak organizowali  sobie czas w kwarantannie. O młodzieży mówi się tylko w kontekście sfery wirtualnego nauczania, a tymczasem intuicyjnie mamy wrażenie, że sfera młodzieńczej przestrzeni kwarantannowej jest ogromna.

Zadajmy więc pytanie, jak odnaleźli się młodzi w tej nowej rzeczywistości, której kres nie jest jeszcze przecież określony.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca CZERWCA

Zaledwie kilka dni

Beata Ostrowska

 

Justyna zakochuje się w Robercie, tajemniczym chłopaku o złych oczach. Broni się przed tym uczuciem jak Czytaj więcej...może, ale w końcu, po wyjeździe do bacówki, wpada po uszy. Grażyna – jej najlepsza przyjaciółka, nie może wybaczyć Justynie tej zdrady. Bo Robert był wcześniej jej chłopakiem. Ale odszedł, zostawił ją. Dziewczyna dopiero po czasie zaczyna rozumieć, kim stała się, wpadając w sidła Roberta. Czy przyjaciółki dadzą sobie jeszcze jedną szansę?

 

WYKAZ ŚWIĄT ZWIĄZANYCH Z BIBLIOTEKĄ I CZYTELNICTWEM

WRZESIEŃ

 

ŚWIATOWY DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA – 8 WRZEŚNIA

Święto powstało z inicjatywy UNESCO w 1965 roku. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest umiejętność czytania i pisania.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK – 22–28 WRZEŚNIA

Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą ograniczenie dostępu do informacji.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca Maja

Dla czytelników z poczuciem humoru i dystansem do siebie!

Czy kiedykolwiek czułeś, że Twoje życie stało się zbyt szalone? Nad niczym już nie panujesz. Jak zwykle radzi sobie młodzież w Twoim wieku z tymi problemami? Zakupy? Kino? Niekończące się pogaduszki przez telefon? To nie brzmi zachęcająco i z pewnością takie nie jest. Aster nie może liczyć na swoją rodzinę, ani na najlepszą przyjaciółkę. Ale za to ma swój sprawdzony sposób! Są to np. marzenia o zwykłym życiu, o normalności.

Czytaj więcej...

Co warto przeczytać?

Czytaj więcej...

„Dzień Wszystkiego”

O życiu nastolatek napisano już wiele książek. A o życiu młodych małpek kapucynek – pewnie nie za wiele. A jeśli życie młodej dziewczyny i młodej małpki w niesamowity sposób się splecie? Wbrew pozorom droga z dżungli do Polski nie jest tak daleka. Zwłaszcza gdy – tak jak kapucynka Lucjan – pokonujesz ją w cyrkowej klatce.

Czytaj więcej...

„Wiosna z książką”

Drodzy Czytelnicy!

Jeszcze niedawno zachęcaliśmy Was do skorzystania z naszej oferty pod hasłem Z książką przy herbacie”, a już teraz zapraszamy na kolejny cykl „Wiosna z książką”. Zbiory szkolnej biblioteki powiększyły się bowiem o kolejnych 28 woluminów z działu beletrystyki i nie tylko. Wśród zakupionych książek znajdziecie m.in. poradnik „ABC szczęścia”.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca - KWIETNIA

Czytaj więcej...Cafe Plotka - Marta Fox

Życie prywatne osiemnastoletniej Oli oraz jej znajomych przypomina jeden wielki portal randkowy, którego uczestnicy uwielbiają karmić się plotkami. Każdy dzień jest dla nich jak teatralna improwizacja.

Czy jedna z takich improwizacji – casting na chłopaka – sprawi, że życie Oli stanie się tylko grą? Skąd się wzięła i do czego doprowadzi krzywdząca Olę plotka, która zaczyna rozprzestrzeniać się jak groźny wirus?

Czytaj więcej...

„Podaruj wiersz”

Czytaj więcej...Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów zaprosiliśmy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj wiersz” uczniów i wszystkich pracowników naszej szkoły. Finałem akcji było słuchowisko przygotowane przez członków koła dziennikarsko-czytelniczego, które odbyło się 12 lutego. Akcja polegała na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza na przygotowanej karcie papeterii  i ofiarowaniu go ważnej osobie.

   Sztuka ręcznego pisania listów niestety zanika, a e-maile wcale ich nie zastępują.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA LUTEGO

Czytaj więcej...MIRJAM MOUS

PARADISE PROJECT

            Wciągający i ekscytujący thriller dla młodzieży, w którym nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku…

Nastoletni Mink jest zafascynowany światem magii i iluzjonistów. Tam też chce odbyć swoją szkolną praktykę, ale nie znajduje magika, który zgodziłby się go przyjąć.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca Marca

Pogromca absurdów rozprawia się z popularnymi mitami

Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu?

Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu?

Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?

Czytaj więcej...

Książki na zimowe wieczory

Zimowe wieczory już nastały i wcale nas nie oszczędzają, gdyż ciemno robi się już przed godziną 16. Tak czy inaczej, nie ma co narzekać, grunt to wziąć do ręki dobrą książkę i rozkoszować się jej klimatem w połączeniu ze słodkim gorącym kakaem lub pyszną aromatyczną herbatą.

                             A oto propozycje ocieplające mroźne dni:

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA MIESIĄCA GRUDNIA

Czytaj więcej...Kopidoł i Kwiaciareczka

Kazimierz Szymeczko

Koniec roku szkolnego, wakacje. Nie dla każdego. Małgosię czeka pracowity sezon na straganie rodziców. Wiktor dorabia w zakładzie pogrzebowym ojca. Ich drogi krzyżują się podczas ostatniego apelu szkolnego i już się nie rozchodzą. Razem wpadają w tarapaty i razem, trochę w ramach pokuty, a trochę z potrzeby serca, zostają wolontariuszami w ośrodku Caritasu.

Czytaj więcej...

„Z ksiażką przy herbacie”

 Drodzy Czytelnicy!

Księgozbiór biblioteki ZSZ w Pustkowie Osiedlu wzbogacił się o 20 woluminów z działu beletrystyki oraz psychologii. Wśród znanych polskich autorów takich jak „Katarzyna Bulicz-Kasprzak znajdziemy „Nalewkę zapomnienia czyli bajkę dla nieco starszych dziewczynek”, „Kaśkę Podrywaczkę” Marty Fox, „Niezwykłe lato” Lisy Samson a nawet „Szczerego kłamcę” Rafika Schamiego. Dla naszych Czytelników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny psychologii polecamy poradniki z cyklu „Szczęśliwi mimo wszystko” Valerio Albisetti, „Drogę do szczęścia” Ruth Searle, „Mowę ciała” Anny Jaskółki oraz „Gdy gniew niszczy Twoje relacje czyli jak rozwiązywać problemy bez złości” Carla Semmerlotha.

Czytaj więcej...

Listopad z książką

„Spotkamy się kiedyś w moim raju”

czyli

„Listopad z książką”

Zapraszam na kolejną propozycję książkowego cyklu, tym razem pod hasłem „Listopad z książką”.

Listopad jest porą, w której przyroda jeszcze nie ułożyła się do zimowego snu, ale już odpoczywa po dobrze wykonanej pracy i zebraniu jej owoców. Teraz nadchodzi czas spokoju. Nadchodzi czas refleksji, skupienia się, zwolnienia tempa, zadumy - właśnie tego, do czego tak dobrze nastrajają długie wieczory i przyroda, pozbawiona liści i wyrazistych kolorów.

Czytaj więcej...

Edukacja czytelnicza i medialna w ZSZ w Pustkowie Osiedlu

 

W roku szkolnym 2016/2017 pod patronatem biblioteki realizowana będzie w naszej szkole ścieżka edukacyjna „Edukacja czytelnicza i medialna”. Ścieżka edukacyjna jest rodzajem zajęć o charakterzeCzytaj więcej... międzyprzedmiotowym, realizowanym we wszystkich typach szkół. Treści ścieżek mają szczególne znaczenie wychowawcze i poznawcze i nie mieszczą się w całości w żadnym z przedmiotów nauczania. Realizacja ścieżek odbywa się zazwyczaj w ramach różnych przedmiotów i wymaga ścisłej współpracy nauczycieli, którzy włączają do realizacji swojego programu odpowiednie treści. Ścieżka realizowana będzie poprzez model rozbieżny(wieloprzedmiotowy) na kilku przedmiotach bez synchronizacji czasowej, tzn. na lekcjach przedmiotowych, których temat pokrywa się z treścią ścieżki bez uwzględnienia czasu realizacji innych treści ścieżki przez pozostałych nauczycieli. Podsumowanie zajęć odbędzie się po zrealizowaniu wszystkich treści.

 

Termin realizacji: 05.09.2016r-28.04.2016r

KSIĄŻKA MIESIĄCA LISTOPADA

Czytaj więcej...Zakochany duch

Tamsyn Murray

Skye nie jest zwykłą nastolatką.

Potrafi porozumiewać się z duchami i jako medium pomaga im przejść na drugą stronę. Randkowanie z duchem to kiepski pomysł, ale prawdziwe problemy zaczynają się, gdy Owen, zauroczony Skye postanawia zostać w świecie żywych. W dodatku względy dziewczyny próbuje odzyskać jej były chłopak, Nico, należący do starożytnego stowarzyszenia Salomonarian.

Czytaj więcej...

Książka miesiąca GRUDNIA

Czytaj więcej...Tytuł: Świat Zofii

Autor: Jostein Gaarder

Świat Zofii (norw. Sofies verden) – powieść norweskiego pisarza Josteina Gaardera z 1991 roku, napisana w języku norweskim. Przekład polski ukazał się w 1995 roku. Książka stanowi pewnego rodzaju wprowadzenie do filozofii. Stała się ona światowym bestsellerem, została przetłumaczona na 53 języki i sprzedana w 26 mln egzemplarzy. W 1999 roku książka doczekała się ekranizacji.

Czytaj więcej...

„Książki na jesienne dni”

 Jesień rozgościła się już na dobre. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też zimna i deszczowa. Prezentujemy Wam idealne książki na długie, jesienne wieczory, które napełnią Was nadzieją i sprawią, że będziecie się uśmiechać.

        

Czytaj więcej...

„Podaruj wiersz”

Czytaj więcej...Zbigniew Herbert pisał listy - wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów (9 października) zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj wiersz”. Polega ona na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza na przygotowanej karcie papeterii  i ofiarowania go ważnej osobie.

Czytaj więcej...

„QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

 Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci pisarza. Powieść Sienkiewicza jest tak uniwersalna, iż przetłumaczono ją na ponad 50 języków w 60 krajach.

Czytaj więcej...

DRZEWKO CZYTELNICZE

Czytaj więcej...Zespół dziennikarsko – czytelniczy: Anna Rokita, Katarzyna Osak, Regina Dykiel, Aneta Dziurgot, Dorota Sadkowska - Kaczka wraz z uczniami  zachęcają młodzież ZSZ w Pustkowie - Osiedlu  do wzięcia udziału w akcji promującej czytelnictwo pod hasłem „drzewko czytelnicze”.

 

 

Czytaj więcej...

„QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza czyli Narodowe Czytanie w ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu

 "Narodowe Czytanie, w ogóle czytanie, jednoczy nas i otwiera na siebie i na świat. I to jest właśnie najpiękniejsze w czytaniu. A dzieje się tak dlatego, że czytanie po prostu powoduje to, że jesteśmy szczęśliwsi, że jesteśmy bardziej radośni”

 Pierwsza Dama

 

Czytaj więcej...

 Idąc za słowami pani Kornhauser-Dudy, pragniemy zaprosić wszystkich do wspólnego czytania powieści „QUO VADIS”, które odbędzie się w najbliższy piątek tj.28 października o godzinie 11.00.

 W roli głównej wystąpią:

Dyrektor Sławomir Słyś

                    oraz

Jola Piękoś i Gabrysia Sąsiadek

          z klasy 3THŻ