PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

b_150_100_16777215_00_images_biblio.jpgCZYLI IMIENINY BIBLIOTEKI

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica)

i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Uwaga!

Gdy komuś śni się biblioteka...

Widzieć albo być w niej - sukces, ale okupiony długotrwałym i ciężkim wysiłkiem.

A teraz czas na dobrą radę skierowana do Was wszystkich :)

Zrób sobie przerwę od telewizora,

odejdź na dłużej od monitora,

bo w bibliotece na Ciebie czeka

książka - prawdziwy przyjaciel człowieka!

/Źródło: Internet/