SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

3 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu odbyło się spotkanie z podróżnikiem. Naszą szkołę odwiedził pasjonat podróżowania i poznawania świata Samuel Kempski z gorlickiej grupy podróżników „Trzask”. Przedstawił uczniom materiał fotograficzny z egzotycznej podróży po Amazonii. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych dla danego rejonu świata informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Podczas spotkania poruszone zostały treści geograficzno – przyrodnicze, społeczno – kulturalne, historyczne, charakterystyczne dla omawianego regionu.

Wraz z naszym gościem uczniowie mogli wybrać się w rejs po Amazonce, która zachwyca i oszałamia swoja wielkością. Następnie, nie ruszając się z miejsca, mogli uczestniczyć w rozbijaniu obozu i dalszej wędrówce. Opowieści podróżnika przeniosły słuchaczy do indiańskiej osady. Uczniowie mogli posłuchać o codzienności Indian, o tym jak zdobywają pożywienie lub jak przyjmują turystów. Uczniowie zobaczyli także wiele pięknych zdjęć amazońskich lasów i ich rdzennych mieszkańców.

Pokaz był urozmaicony dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy, między innymi: maczeta, dmuchawka i strzałki, eksponat piranii. Pan Samuel Kempski swoim przekazem zainteresował młodzież, która z entuzjazmem uczestniczyła w spotkaniu. Także opinie uczniów świadczą o tym, że spotkanie było ciekawą formą pozyskiwania informacji o świecie.

Opinie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie – Osiedlu

W Piątek 3 lutego gościliśmy w naszej szkole podróżnika Samuela Kempskiego z grupy „Trzask”. Zabrał nas w podróż do Amazonii. Zobaczyliśmy, jak wygląda codzienne życie ludzi tam mieszkających. Dostaliśmy wiele cennych rad, co do tego jak zachować się podczas wyprawy w dżunglę. Wiemy już na co zwrócić szczególną uwagę, by nie zostać ukąszonym przez jadowite zwierzęta. Usłyszeliśmy masę bardzo interesujących ciekawostek np. tukan przepowiadający zmianę pogody, zupa z małpy czy sposób łowienia piranii. Dowiedzieliśmy się, że rzekę Amazonkę nazywa się „polską Amazonką”. Ta lekcja była dla nas bardzo ekscytująca i na pewno w niektórych z nas rozbudziła chęć do odwiedzenia i poznania szerzej tak interesującego a za razem tajemniczego miejsca, jakim jest Amazonia.”

Natalia Mazur kl. II TŻ

„Według Nas spotkanie z przedstawiciele grupy „Trzask” było ciekawą formą spędzania czasu w szkole, ale także poznania innych kultur i obyczajów. Uważamy, że jest to najlepszą metodą na zaciekawienie młodych ludzi. Gdy ktoś opowiada nam o swoich przeżyciach i doświadczeniach, to możemy poczuć się jak np. w dżungli. Pan Samuel zachęcił nas do odwiedzenia Amazonii, kto wie może same kiedyś wyruszymy w taką podróż zainspirowane podróżami grupy „Trzask””

Gabrysia i Jola kl. III THŻ

Spotkanie z Samuelem Kempskim było inspirującym doświadczeniem. Dzięki temu spotkaniu dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy między innymi o tym, jak wygląda życie w lesie deszczowym, jak żyją Indianie, a także, co warto zobaczyć w mieście Manaus. Wizyta podróżnika wzbudziła we mnie ciekawość do poznania świata. Moim marzeniem jest podróżować i odkrywać nieznane mi dotąd miejsca”